تبلیغات
مرجع جامع گیاهان زراعی - dwarfs City myth or reality?

مرجع جامع گیاهان زراعی

مدینة الأقزام خرافة أم حقیقة؟

Ville nains mythe ou réalité?

Stadt Zwerge Mythos oder Realität?

Città nani mito o realtà?

Город карликов миф или реальность?

Ciudad enanos ¿mito o realidad?

کویر لوت محدوده ای بین استان های خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان و کرمان در كشور  است به طوری که حد شمالی آن در حد مدار 32 درجه  و حد جنوبی در حد مدار 28 درجه است. وسعت حوضه آبگیر دشت لوت حدود 175 هزار کیلومتر مربع  یعنی حدود یک دهم مساحت کشور می­باشد. طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است.

تصویر ماهواره ای كویر لوت 

 

این منطقه را از لحاظ زمین ساختی به 3 قسمت لوت شمال, لوت مرکزی و لوت جنوبی تقسیم بندی می­کنند. حد جنوبی لوت شمالی بریدگیهای نامنظم لبه دشت مشرف به چاله رود شور بیرجند تشکیل میدهد. دشتی است نسبتا مرتفع و وسیع که از ریگ, شن و ماسه تشکیل شده است.

وسیعترین و پست ترین قسمت چاله لوت را لوت مرکزی تشکیل میدهد به طوری که ارتفاع پست ترین نقطه آن از سطح دریا 190 متر می­باشد. 

 

 

پدیده ­های ژئومورفولوژیکی منحصر به فردی که در کویر لوت در طی هزاران سال شکل گرفته و باعث شده است که این منطقه به عنوان یک منطقه منحصر به فرد در جهان از لحاظ ویژگیهای ژئومورفولوژیکی از بیش از نیم قرن پیش, دانشمندان و گردشگران زیادی را به این منطقه بکشاند.

 

شهر افسانه‌ای كلوت‌ها ، مرتفع‌ترین هرمهای ماسه‌ای دنیا، 40 مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا خاکستری و سیاه نظیر «گدار باروت»، گدازه‌های بازالتی چاله نظیر «گندم بریان»، پهنه‌های شنی مواج، بزرگترین نبکاهای جهان ، مرتفع‌ترین ربدوها ، کویر پاشتری (سطح این نوع زمین‌ها این طور به نظر می‌رسد که پس از بارندگی زیاد خیس شده و تعدادی شتر روی آن راه رفته‌اند) و هامادا (دشت‌هایی از ریگ) و رود شور شگفتی‌های بی‌نظیر دشت لوت‌اند.

در قسمتهای شرق لوت مرکزی, تپه های ماسه­ای قرار گرفته که سطح قابل توجهی از آن را به عرض 50 کیلومتر و طول 100 کیلومتر پوشانده است.  ارتفاع این تپه های ماسه­ای تا 500 متر هم می رسد( احمدی, 1377).   نا همواری های ماسه­ای به اشکال بارخان , سیف و تپه های طولی دیده می شود.

کلوتها مشخص ترین نمونه فرسایش آبی-بادی در بیابانها می­باشند و به شکل تپه های منفرد و یا رشته های موازی می­باشند که در بخش  غربی لوت مرکزی یعنی در 43 کیلومتری شهداد, قرار گرفته­اند. طول متوسط آن 150 و عرض متوسط آن 70 کیلومتر بوده و در جهت شمال غربی-جنوب شرقی قرار گرفته اند. ارتفاع حداکثر تپه­ها به 80 متر نیز می رسد . به کلوتها, یاردانگ نیز گفته می­شود که یک واژه ترکمنی می­باشد.

كلوت 

كلوتهای كویر لوت 

تصویر ماهواره ای كلوتها 

در مسیر شهداد به طرف کلوتها یعنی در حدود 20 کیلومتری شهداد, درختان و درختچه­های گز در تپه های شنی تثبیت شده توسط گیاه,  گلدان های بیابانی طبیعی را بوجود آورده­اند که به آن  نبکا  گفته می شود که در نوع خود در دنیا بی نظیر است.

 

نبكا های كویر لوت - جاده شهداد به سمت كمپ 

 تصویر یك نبكا

 شهر کوتوله ها در منطقه جنوب شرق شهداد حکایت از آثاری از سکونت انسان در 3 هزار سال قبل از میلاد دارد . علت نامگذاری شهر کوتوله ها بدلیل ارتفاع اندک خانه­هایی است که طی حفاری های گذشته از خاک بیرون آمده است. بدلیل گرمی هوا ساکنین آن موقع ارتفاع خانه ها را کم در نظر می­گرفتند و قسمتی از بنا را نیز در زیر زمین می­ساختند,  به نظر می رسد افرادی كه در این مناطق زندگی می كرده اند;,كوتاه قدتر از انسان های امروزی بوده اند.

نمایی از شهر كوتوله ها مربوط به 5000 سال پیش

كمپ شهداد تنها كمپ كویری لوت است كه 20 کیلومتر  با شهر افسانه‌ای كلوت‌ها فاصله دارد. این كمپ با 40 نفر ظرفیت در حاشیه غربی کویر لوت در موقعیت جغرافیایی 34/30 شمالی و 51/57 شرقی قرار دارد. این کمپ 3 سال پیش به همت سازمان گردشگری بنا نهاده شد .

این كمپ, آلاچیق‌هایی با سطح سیمانی و دیواره‌ها و سقف چوبی دارد و به امكاناتی چون برق و سرویس بهداشتی مجهز است.  

كمپ كویری

http://images.rafiei99.multiply.com/image/2/photos/5/500x500/15/P3280151.JPG?et=4vjpmM6bDgVH%25

 

اگر قصد سفر به لوت را دارید به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای بازدید از لوت در اواخر فصل پاییز می­باشد..


 

لینکدونی

صفحات جانبی


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


counter website
 • آمار بازدید كنندگان وبلاگ در كشورهای مختلف جهان
 • Free counters!

  اَبر برچسبها